poniedziałek, 30 marca 2015

Montaż siodłowy

W związku z licznymi pytaniami chciałbym nieco przybliżyć ideę montażu siodłowego. Jest wiele artykułów na ten temat, materiały reklamowe firmy Blaser też są powszechnie dostępne, lecz chyba przeciętnemu myśliwemu nie chce się ich szukać. Dlatego pytają Państwo, czy jest on lepszy od innych rodzajów montaży? A jeśli tak, to czy można go założyć np. na sztucer Mauser 98 czy dryling Suhl?


Montaż siodłowy jest jednym z lepszych montaży dostępnych na rynku. Jest bardzo prosty w budowie, niezawodny, bezawaryjny, bez zbędnych elementów i co najważniejsze - całkowicie powtarzalny. Ponadto bardzo szybko można go założyć i zdjąć, np. do transportu czy do dochodzenia postrzałka. O jakości wykonania niech świadczy fakt, że montując nowe lunety Zeiss HT, V8, wyjęte prosto z pudełka, na broni Blaser przy użyciu ich fabrycznych montaży, jesteśmy bardzo zdziwieni przystrzeliwując taki zestaw. Okazuje się bowiem, że nasza praca ogranicza się do zaledwie kilku kliknięć, a bardzo często się zdarza się, że żadna regulacja nie jest wymagana.

Pytają Państwo czy do Blasera R8 pasuje montaż od R93. Oczywiście że tak. Na tym polega genialna wręcz koncepcja montażu siodłowego, że jest on kompatybilny do wszystkich modeli broni kulowej i kulowo-śrutowej produkowanych przez firmę Blaser: sztucerów dwutaktowych R93 i R8, sztucerów łamanych K95, drylingów D99, kniejówek i ekspresów pionowych B95 i B97 oraz ekspresów horyzontalnych S2.

Bazy montażowe sztucera Blaser R93
Bazy montażowe drylingu Blaser D99
Sama czynność mocowania jest banalnie prosta i zajmuje niewiele czasu. Trzymając lunetę prawą ręką czopy z prawej strony montażu należy włożyć w odpowiednie miejsca na broni, następnie uniesione wcześniej łopatki po stronie lewej obracamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po czym je składamy.


Przekładając montaż między jednostkami broni czasami zachodzi konieczność regulacji śrub kontrujących. Należy to wykonać specjalnym kluczem lub ostrym płaskim śrubokrętem.


Na przestrzeni lat montaż przechodził przeobrażenia. Obejmy były dzielone w płaszczyźnie poziomej w stosunku 1:1,  a modele do lunet z szyną miały płaskie powierzchnie boczne.

Montaż niski na obejmy 30 mm
Obejmy o średnicy 30 mm mają wysokość 4 lub 8 mm. Inną wysokość uzyskuje się przez zastosowanie wkładek dystansowych.

Wózek montażu może być płaski jak na zdjęciach powyżej, albo może mieć wklęsły profil, który dedykowany jest do lunet o rozbudowanych modułach regulacji w płaszczyźnie pionowej i poziomej, np. Zeiss Victory Diavari 6-24x56.

Montaż wysoki z wklęsłym profilem do lunet taktycznych
Montaże do lunet z szyną Zeissa i Swarovskiego posiadają trzy kamienie i śrubki dociskające, w przypadku lunet Schmidt&Bendera - cztery. Występują w wersji niskiej i wysokiej.

Montaż wysoki do lunet z szyną Zeissa
Montaż do lunet z szyną Swarovskiego
Montaż do lunet Schmidt&Bender

Montaż do lunet z szyną zewnętrzną jest innowacyjną konstrukcją, gdyż nie wymaga wiercenia poprzecznych otworów w szynie lunety. Otwory nawierca się dwa, ale na dolnej powierzchni szyny, tak aby weszły tam specjalne śruby uniemożliwiające przesuwanie lunety wzdłuż osi lufy broni. Powierzchnię boczną szyny stabilizują dwa kliny, które z kolei dociskają specjalne śruby z prawej strony montażu.


Produkowano również mocowany na stale model z szyną Weavera, gdzie zamiast klasycznych łopatek zastosowano śrubę dociskającą.


 Innego rodzaju łopatki mają montaże pod kolimatory


Obecnie produkowany model posiada obejmy dzielone jak w montażach obrotowych w stosunku 1:2.


Natomiast boczne powierzchnie montaży do lunet z szyną mają wklęsły profil i są krótsze od starszego modelu.


Montaż "pikantny" obecnie wygląda jak poniżej.


Oprócz oryginalnych montaży na rynku dostępne są zamienniki, w których zastosowano inne rozwiązania stabilizujące. Montaże do Blaserów produkują takie firmy jak EAW, MAK, Innogun, HMS czy nasz rodzimy producent Pan Marek Łuszczek.

Jako ciekawostkę należy podać, że montaż firmy HMS obsługuje się tylko jedną ręką.


Natomiast montaż wyprodukowany w Smardzewicach jako jedyny nie posiada śrub kontrujących i można go bez żadnych regulacji przekładać pomiędzy różnymi jednostkami broni. Produkowany jest do lunet z tubusem calowym, 30 mm, szyn zewnętrznych oraz wszystkich rodzajów szyn wewnętrznych.. Oprócz wersji na motylki przedstawionej na zdjęciu występuje model montowany na stałe za pomocą śrub imbusowych, którego wielką zaletą będzie stosunkowo niska cena.


Montaż MAK posiada łopatki, które należy jedynie przekręcić.


Montaże Innogun posiada specjalne "łapki", aby je otworzyć należy wcisnąć znajdujące się z prawej strony przyciski. Posiada również śruby kontrujące.


EAW z kolei produkuje dwuczęściowe montaże stałe.


Na rynku dostępne są również wyroby rusznikarskie lub produkty mniej znanych firm.

Montaże na obejmy 30 mm i na szynę wewnętrzną Zeissa bez śrub kontrujących
Montaż niski z szyną Weavera
Montaż niski z szyną Weavera
Czy montaż blaserowski pasuje do broni produkowanej przez innych producentów? Może Państwa zaskoczę, ale tak. Są dwa modele sztucerów czterotaktowych, do których montaże siodłowe stosowano. Są to bardzo precyzyjne szwajcarskie sztucery SHR 970 oraz SIG 98. Niestety oba modele nie są już produkowane.

Sztucer Swiss Arms SHR 970

Adaptacja innej broni do montaży siodłowych jest możliwa, ale będzie naruszeniem praw patentowych firmy Blaser.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.